AGD duże

Pralka ładowana od góry – czym się kierować, aby wybrać tę najlepszą?

Pralka ładowana od góry stanowi alternatywę dla pralek pakowanych od przodu. RTV EURO AGD oferuje niezwykle bogatą ofertę tych urządzeń. Poszczególne modele różnią się między sobą parametrami, designem, funkcjonalnością i ceną. Wybór najlepszej pralki będzie w związku z tym nie lada wyzwaniem.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie wymiary i pojemność może mieć pralka ładowana od góry
  2. na co zwrócić uwagę, wybierając pralkę ładowaną od góry
  3. jakie dodatkowe funkcje warto mieć w pralce ładowanej od góry

Pralka ładowana od góry – wymiary urządzenia

Wkładanie prania do pralki otwieranej od góry

Jeśli chodzi o wymiary, to pralka ładowana od góry jest dostępna w zdecydowanie mniejszej liczbie wariantów niż urządzenia pakowane od przodu. Charakteryzuje się ona mniejszą szerokością, ale większą głębokością w stosunku do tych drugich. Rozważając jej zakup, należy pamiętać, że nie ma możliwości jej zabudowania, ze względu na konieczność zostawienia średnio 60 cm wolnej przestrzeni na swobodne otwarcie pokrywy. Urządzenie nie może być także postawione bezpośrednio przy ścianie – kwestia przyłączenia wody wymaga uwzględnienia 6–8 cm dodatkowej długości. Oferowane w sklepach pralki automatyczne ładowane od góry mogą mieć 60–65 cm głębokości, 40–50 cm szerokości i 85–90 cm wysokości. Ze względu na specyficzne wymiary, poleca się je właścicielom niewielkich mieszkań. Z łatwością zmieszczą się nawet w mało ustawnych pomieszczeniach – o kształcie wąskiego prostokąta. Zamontować je można nawet we wnęce.

Pralka ładowana od góry – pojemność urządzenia

Kolejną kwestią, jaką należy uwzględnić, wybierając pralkę ładowaną od góry, jest pojemność urządzenia. Większość modeli charakteryzuje się mniejszą maksymalną ilością prania, jaką można zmieścić w jednym załadunku, w porównaniu z pralkami pakowanymi od przodu. Nie będą one zatem najlepszym rozwiązaniem dla licznej rodziny. W RTV EURO AGD można nabyć pralki otwierane od góry najczęściej o pojemności 6–7 kg. Dostępnych jest też kilka modeli o wsadzie 8–9 kg oraz do 5 kg. Dużą zaletą obecnych pralek jest zdolność automatycznego ważenia wsadu i adekwatnie do uzyskanych wartości dostosowywanie ilości wody i detergentu.

Pralka ładowana od góry – klasa prania i wirowania

Klasa prania informuje o efekcie pracy urządzenia, szczególnie biorąc pod uwagę trudne zabrudzenia. Najskuteczniej wszelkie plamy usuwają sprzęty z klasy A. Z kolei klasa wirowania informuje o efekcie odwirowania wody z prania. Największą efektywnością charakteryzują się również urządzenia należące do klasy A. Najlepsza pralka ładowana od góry to taka, która poszczycić się może obiema najwyższymi klasami, jak Whirlpool TDLR 65230.

Pralka ładowana od góry – czynniki wpływające na wybór

Pralka ładowana od góry marki Electrolux

Zanim podejmie się decyzję o zakupie pralki ładowanej z góry, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Pierwszą z nich jest klasa energetyczna. Im wyższa, tym mniej energii zużywa urządzenie. Zdecydowana większość sprzętów dostępna jest w klasie A+++, co oznacza nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i troskę o środowisko naturalne. Dodatkowo przed zakupem rozważyć trzeba poziom zużycia wody podczas jednego cyklu prania. Warto wybrać urządzenie oszczędne także pod tym względem. Przeważnie oferowane modele zużywają 40–44 l. Znaleźć można jednak i takie zużywające do 39 l, jak np. Whirlpool AWE 60410.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest maksymalna prędkość wirowania. Parametr ten decyduje o tempie schnięcia prania. Im pralka mocniej wiruje, tym ubrania będą bardziej suche po wyjęciu z urządzenia. Pralki z wsadem od góry wirują przeważnie z maksymalną prędkością na poziomie 1000–1200 obrotów. Coraz częściej jednak spotyka się modele wirujące z prędkością maksymalną wynoszącą 1400–1500 obrotów. Parametry takie wykazuje m.in. AEG LTX7C562P.

Ważne, aby pralka pakowana od góry generowała możliwie jak najmniej hałasu. Im mniej decybeli, tym ciszej, a zarazem przyjemniej pracuje. Urządzenia tego typu zaliczane są przeważnie do cichych (generując 50–59 dB). Z myślą o osobach szczególnie dbających o ciszę producenci oferują kilka modeli o poziomie hałasu sięgającym zaledwie 49 dB. Przykładem takiej bardzo cichej pralki ładowanej z góry jest AEG LTX7C373E.

Jaka pralka ładowana od góry? Funkcje dodatkowe

Ważne, by pralki otwierane z góry posiadały dużą ilość dodatkowych funkcji, w tym m.in.:

  • blokadę rodzicielską – uniemożliwia zmianę ustawień pracy urządzenia,
  • sygnał dźwiękowy końca pracy,
  • mniej zagnieceń – pranie jest dodatkowo chronione przed pognieceniem, co ułatwia prasowanie,
  • pranie antyalergiczne, jak np. w modelu Electrolux EW6T14061P PerfectCare 600,
  • pranie parowe,
  • pranie wstępne – program przeznaczony do prania bardzo mocno zabrudzonych ubrań,
  • zdalne sterowanie smartfonem – kontrolowanie pracy pralki za pomocą aplikacji w smartfonie lub tablecie, jak np. w Candy VitaSmart CVFTS G384TMH-S.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść