AGD duże

Pralka – na co zwrócić uwagę w jej wyborze? Jakie są rodzaje pralek?

Pralka to typ urządzenia o niezwykle zróżnicowanej funkcjonalności i parametrach. Dokonując wyboru, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym m.in.: pojemność, wymiary, możliwość zabudowy, cenę, programy pracy, zużycie wody i prądu, generowany hałas.

Biała pralka na tle muru z cegieł

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są rodzaje pralek
  2. na co zwrócić uwagę wybierając pralkę
  3. na jaką pralkę się zdecydować w zależności od aranżacji przestrzeni

Pralka – wybór urządzenia w zależności od aranżacji przestrzeni

Kobieta wybiera program na pralce

Pralka to urządzenie niezbędne w każdym domu. Sklepy AGD/RTV oferują niezwykle szeroki ich wybór. Czynnikiem w dużym stopniu wpływającym na decyzję jest ilość miejsca, w którym planuje postawić się sprzęt. Wybierać można spośród pralek superslim (głębokość poniżej 39,9 cm), slim (głębokość 40–49,9 cm) oraz pełnogabarytowych (głębokość powyżej 50 cm). Dzięki różnym wymiarom sprzęt dopasować można z łatwością zarówno do niewielkich, jak i przestronnych wnętrz.

Oprócz pralek wolnostojących coraz częściej wybierane są te do zabudowy. Urządzenia przeznaczone są dla osób, które cenią sobie minimalizm, porządek, niczym nie zaburzoną przestrzeń. Decydując się na pralkę do zabudowy należy już podczas projektowania wnętrza przemyśleć, gdzie się ją postawi. Urządzenie można schować do szafki czy wkomponować pod blat.

Kolejnym czynnikiem jaki wpływa na wybór pralki jest sposób załadunku. Pralka ładowana od góry nie nada się do zabudowania, ponieważ potrzebuje średnio 60 cm wolnej przestrzeni na otwarcie pokrywy. Najlepiej sprawdzi się w trudno ustawnej lub małej łazience. Z powodzeniem może stać bokiem lub tyłem przy ścianie. Ze względu na kompaktowe wymiary można ją ulokować nawet w wąskiej wnęce. Nadal jednak większą popularnością cieszą się pralki ładowane od przodu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pralkę?

Pralka zabudowana pod łazienkowym blatem

Pralki automatyczne różnią się między sobą pojemnością, czyli maksymalną ilością prania, jaka zmieści się w jednym załadunku. Jednostką tego parametru są kg. O pojemności pralki decyduje liczba mieszkańców i częstotliwość prania. Dla singla z powodzeniem wystarczy ta miesząca 4–5 kg, a w trzyosobowej rodzinie sprawdzi się taka 6–7 kg. W przypadku dużej rodziny doskonałym rozwiązaniem będzie pralka > 8 kg. Osoby decydujące się na pralko-suszarkę powinny pamiętać, że pojemność suszenia jest zawsze mniejsza od prania. Najlepsze pralki to takie, które automatycznie ważą wsad, na podstawie czego dostosowują ilość wody i środków piorących do cyklu prania.

Czynnikiem istotnym w wyborze pralki jest klasa energetyczna, czyli zużycie prądu zgodnie z unijnymi dyrektywami. Urządzenia przeważnie dostępne są w stosunkowo dobrej klasie, co wpływa zarówno na oszczędność pieniędzy, jak i na środowisko naturalne. Najlepiej decydować się na pralki klasy A++ lub A+++. Na wybór urządzenia wpływa również poziom generowanego przez nie hałasu, zużycie wody i zakres programów pracy.

Poleca się pralki z silnikiem inwerterowym, który jest gwarancją cichej pracy urządzenia. To silnik bezszczotkowy opierający swoje działanie na wytworzonym przez magnesy polu magnetycznemu. W porównaniu do silnika szczotkowego nie zachodzą w nim tarcia, dzięki czemu jest trwalszy i zużywa mniej prądu. Posiada go m.in. Electrolux AutoDose EW6F348SPA.

Na decyzję o kupnie pralki wpływa maksymalna liczba obrotów bębna w trakcie odwirowywania wody. Jednostką tego parametru są obroty na minutę. Im większa liczba obrotów, tym pranie będzie bardziej suche. Do wyboru są urządzenia, których maksymalna liczba obrotów wynosi 800–1600. Te o większych wartościach polecane są osobom często robiącym pranie, którym będzie zależało, żeby jak najszybciej wyschło oraz posiadającym dużo ciężkich tkanin. Najlepszym rozwiązaniem są pralki z regulowaną prędkością wirowania, którą dostosowuje się do rodzaju tkanin, stopnia suchości, wygniecenia i łatwości prasowania.

Jakie dodatkowe funkcje może posiadać pralka?

Nowoczesne pralki wyposażone zostały w liczne udogodnienia, jak:

Dobra pralka to taka posiadająca blokadę rodzicielską. Urządzenie blokuje panel sterowania, dzięki czemu nie możliwości zmiany parametrów jego pracy przez dzieci. Funkcję tę znaleźć można m.in. w Samsung QuickDrive WW90M644OBW. Pralka wyposażona powinna być w systemy chroniące przed zalaniem. Do wyboru są urządzenia z wewnętrznym systemem odcinającym dopływ wody, np. Electrolux EW6F528SP PerfectCare lub zamontowanym w wężu doprowadzającym wodę do urządzenia.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść