AGD duże

Pralki automatyczne – przegląd najbardziej przydatnych opcji

Na rynku znajdziemy różne modele pralek automatycznych. Producenci wciąż prześcigają się w doposażeniu swoich urządzeń w coraz to nowe funkcje i technologie. Sprawdźmy, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, kupując pralkę automatyczną.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje pralek automatycznych
 2. na co zwrócić uwagę, kupując pralkę automatyczną

Jakie są rodzaje pralek automatycznych?

Pralka automatyczna z mechanicznym pokrętłem

Obecnie pralka stanowi standardowe wyposażenie każdego mieszkania i domu. Od wielu lat pralki automatyczne skutecznie wypierają z naszych mieszkań pralki wirnikowe. Pralki automatyczne są o wiele bardziej zaawansowane technologicznie. Pranie odbywa się w nich automatycznie. Urządzenie samo dobiera najlepsze ustawienia prania, w zależności od programu, jaki wybierzemy. To duże ułatwienie, ponieważ jedyne co musimy zrobić, to załadować bęben, wsypać proszek i wybrać program. Pralki automatyczne są dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie praktyczność i wygodę. To również świetna opcja, kiedy nie wiemy, jakie parametry ustawiać do prania poszczególnych rzeczy lub tkanin, np. wełny, firanek czy odzieży sportowej.

Na rynku możemy spotkać różne rodzaje pralek automatycznych. Jednym z kryteriów podziału jest możliwość zabudowy urządzenia, czyli ukrycia pralki w meblach. Wobec tego w sklepach spotykamy pralki automatyczne do zabudowy, takie jak Hoover HBWMO 916TAHC-S, i pralki wolnostojące. Zabudowa pralki to ciekawa opcja szczególnie w mieszkaniach o małym metrażu, gdzie łazienka jest dość ciasna. W takiej sytuacji możemy umieścić pralkę w kuchni i nie będzie ona widoczna. Zabudowanie pralki wiąże się jednak z licznymi ograniczeniami dotyczącymi jej gabarytów. Drugim najczęściej branym pod uwagę kryterium wyróżniającym rodzaje pralek jest sposób jej napełniania. Istnieją pralki automatyczne ładowane od góry i pralki automatyczne ładowane od przodu. Najpopularniejsze są pralki ładowane od frontu. Pralki ładowane od góry polecane są dla osób starszych, które nie mogą się schylać lub do małych pomieszczeń.

Na co zwrócić uwagę, kupując pralkę automatyczną?

Pralka automatyczna z programem dziecięcym

Wybór odpowiedniej pralki nie jest łatwy. Na rynku jest mnóstwo modeli, a każdy z nich posiada wyjątkowe dla siebie cechy. Najważniejsze to ustalić, jakie mamy priorytety i oczekiwania wobec pralki oraz jakie funkcje są dla nas najważniejsze. Kupując pralkę, warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • Pojemność pralki – parametr ten jest uzależniony od liczby osób korzystających z urządzenia. Dla singla lub pary idealnie sprawdzi się mała pralka automatyczna o pojemności do 5 kg. Dla większych rodzin dobrym wyborem będzie pralka o wsadzie 5–8 kg. Najczęściej w sklepach spotykamy modele z maksymalną ładownością sięgającą 6 kg.
 • Klasy energetyczne tak jak w przypadku pozostałych urządzeń AGD, pralka musi posiadać swoją klasę energetyczną, która informuje ile energii wyrażonej w kW/h zużywa rocznie dany sprzęt. Zdecydowana większość dostępnych obecnie na rynku pralek posiada klasę A. Jednak w jej zakresie znajdują się dodatkowe podziały – A, A+, A++ i A+++. Wysoka klasa, jak np. w Bosh WAT2466EPL Serie 6, oznacza niski pobór mocy.
 • Głębokość pralki – w sklepach możemy znaleźć modele w standardowych wymiarach, slim i super slim. Małe pralki automatyczne, mini pralki automatyczne, a także wąskie pralki automatyczne idealnie nadają się do ciasnych mieszkań w blokach.
 • Prędkość wirowania pralki – teoretycznie wyższe obroty zapewniają mniej wilgotne pranie. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie materiały mogą być wirowane na wysokich obrotach. Optymalna wysokość obrotów dla prania ubrań codziennych to 800 obrotów na minutę. Nowoczesne pralki, takie jak Amica DAWD 6102 LCW, są wyposażone w stopień regulacji, dzięki któremu możemy samodzielnie dostosować prędkość wirowania do danego prania.
 • Programy prania – dobre pralki automatyczne są wyposażone w wiele programów prania, np. pranie codzienne, program skrócony, pranie ręczne czy pranie delikatne.
 • Opóźnienie startu pracy – funkcja ta umożliwia nastawienie konkretnej godziny, o której pralka włączy się automatycznie. Na przykład wieczorem możemy nastawić godzinne pranie na 6 rano, by po wstaniu o 7 móc wywiesić świeżo wyprane ubrania.
 • Systemy zabezpieczające – na przykład przed przypadkowym otwarciem drzwiczek lub przed zmianą programu przez dzieci. Systemy te pozwalają na ochronę łazienki przed zalaniem. Przykładem takiej pralki jest Amica DAW 7123 DCB.
 • Głośność pracy – aby dźwięk wydawany przez pralkę mieścił się w granicach komfortu, hałas powinien sięgać 50–60 dB, tak jak w pralko-suszarce Miele WTZH 730 WPM.
 • Dodatkowe funkcje – najlepsze pralki automatyczne są wyposażone w wiele dodatkowych funkcji ułatwiających użytkowanie. Wśród nich warto wymienić m.in.: pranie parowe, technologię Eco Bubble, Aqua Spray, automatyczny dobór wody czy możliwość sterowania pralką za pomocą smartfona.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść